Luwak Kahve – Kopi Luwak

Luwak Kahve – Kopi Luwak

Hits: 359

Kahve ile detaylı ilgilenmeyenler için Kopi Luwak denildiğinde yüzünüze “o da ne ki?” diye bakılabilir,  ancak kedi dışkısı kahvesi denildiğinde, hemen hemen herkesin bir duymuşluğu vardır. Yüzde müstehzi bir ifade ile pahalılığından dem vurularak “o kadar para verip kedinin dışkıladığı kahve mi içilir” cümlesi gelir.

Uzakdoğunun tropikal bölgelerinde yaşayan bir tür misk kedisi, besin olarak kahve de tüketmektedir, kahve meyvesini yiyen kedinin midesinde fermante olan kahve çekirdeği dışkı ile atıldıktan sonra temizlenen kahve çekirdeğinin tadının benzersiz olduğu iddiası kahveye ilgiyi artırmaktadır. Dünyanın en pahalı kahvesi olarak da bilinir.

Kahve dünyanın tropikal kuşağında yetişmesine karşın Luwak’ın belirli bölgede yaşaması bu kahvenin üretimini sınırlı tutmaktadır.  Bu kahveye olan ilgi, bu kahvenin bir nevi sanayi tipi üretimine de ilgiyi artırmıştır. Hayvanlar doğal ortam yerine kafeslerde tutularak zorla yedirilen kahve meyvelerininin çekirdeklerinden bu kahveler üretilmeye devam etmektedir. Ahlaki açıdan bakıldığında şahsen çok tercih edeceğim bir kahve değil. Luwak kahve’den etkilenen farklı üreticiler fillere de yedirerek benzer bir yaklaşımla üretim yapmaktadırlar.

Kahveye olan ilgimizden hareketle bir öğrencimizin yakını istememize rağmen uzak doğudan bir paket luwak kahve getirmişler, sağ olsunlar. Gelen pakette benim için heyecan verici olan kahve değil kahvenin yanında gelen ince alüminyumdan basit şekilde üretilmiş tek bardaklık demleme ekipmanı oldu.

Paket üzerinden Vietnam üretimi olduğu anlaşılmakta. Vietnam kuzey tropikal sınırdan ekvatordan 8 dereceye kadar bir bölgede ama tamamı kahve kuşağında olan bir ülke. Hangi yöre olursa olsun en iyi kahve taze kahvedir, (yeni hasat edilmiş-2 yıl içinde, yeni kavrulmuş-30 gün içinde, yeni öğütülmüş-10 dakika içinde). Gelen paket içerisindeki kahve öğütülmüş olarak geldi. Pakette tazeliği koruyacak valf yoktu. Kahvenin yöresi, hasat yeri, hasat zamanı, kavurma zamanı paketleme zamanı gibi bilgiler de yoktu. . Paketi açtığımda kahve kokusundan daha fazla kakao kokusu vardı, daha önce deneyimlemediğimden, bunun luwak kahvesinin bir özelliği mi yoksa kahveye aroma vermesi bakımından kakao mu eklendiği konusunda tereddüde düştüm.

Kahveyi kendi ekipmanı ile demledim. Aluminyum alt tabakta süzgeç vazifesi için delikler açılmıştı, demlik görevini görecek çukur kabında da aynı delikler vardı. Hem süzme işlevini artırmak hem de kahve telvesini temizlemek için yine delikli içe yerleşen bir parça daha koymuşlar. Bir de kapak benzeri parça vardı. Bu parçayı önce kapak diye düşündüm ancak, asıl işlevini dememe sonrasında anladım, bu parçanın demleme işi bittikten sonra süzgeçte kalan kahvenin etrafı kirletmemesi için kullanılan bir altlık olduğunu anladım, ya da ben o amaçla kullandım, iyi de oldu.

3 katman süzgeç de olsa delikler büyük olduğu için kahvenin bulanık olmaması için kaba uygun olarak harionun kağıt  filtresinden uygun parça keserek derin kap ile üst süzgeç arasına yerleştirdim. Basit kap küçük olmasına karşın ve tek kişilik pratik demleme için harika bir sonuç verdi. Bence 3. nesil kahve demlemelerinde kullanılan hario, bialetti, chemex, kalita gibi aparatlardan daha avantajlı. Bu kaplar ucuz demeleme aparatı olarak çok iş görebilir. Kahve satıcılarının, evde demlemeyi teşvik etmek ve kolaylaştırmak için  bu aparatı değerlendirmelerini öneririm.

Demlenen kahve koyu kırmızı renk ile bardağa döküldü, kağıt filtre eklememiz telvesiz şeffaf bir kahve elde etmekte başarılı bir sonuca götürdü, kahvede yanık tadı vardı, kahvenin elde tavada kavrulmuş olma ihtimalini aklıma getirdi. Kahvede belirgin bir kakao tadı vardı, kahve etraftaki bitkilerle etkileşir ancak bu kadar yoğun kavrulan bir kahvede asidite azalacağından bunun kahvenin doğal tadı değilde sanki kakao katılmış olmasından gibi geldi. Kahvenin yoğunluğu kahvenin asiditesi düşük alçak rakım kahvesi olduğu izlenimi verdi. uzak doğu kahveleri bildiğim kadarıyla düşük rakım kahveleri, zaten meyve asiditesi de düşük buna karşın yoğun kahveler. Kakao tadı ve yoğunluğu ile içimi güzel bir kahve diyebilirim, Türk damak tadına uygun. Şekerli bir tadı var ve içim sonrası ağızda uzun süre tadı kalıyor. Kahve telvesini temizlerken kapta yoğun bir yağ hissettim, ülkemizde genel olarak orta amerika ve afrika kahveleri bulunduğundan onlarla kıyasladığımda telvede ortaya çıkan yağın iki katından fazla olduğunu söyleyebilirim.

Kopi Luwak (Kahve), tadından ziyade, hayvanlara eziyetle elde edilen bir kahve olduğundan tüketilmesini ve bu yolla üretilmesini teşvike sebep olacağından tavsiye edemeyeceğim. Gelen kahve çekirdek olarak gelmiş olsaydı, kahve ile ilgili değerlendirmelerimin farklı olabileceğini sanıyorum. Ancak dediğim sebeple çekirdeğini denemeyi de dilemiyorum.

Tekrar belirteyim demleme aparatı çok hoşuma gitti.

21.03.2018-Göktürk