İktisat Tarihi: Resimli Zaman Çizelgesi

İktisat Tarihi: Resimli Zaman Çizelgesi

Hits: 451

İster hukuk tarihi ister iktisat tarihine yön veren düşünürler ve ekoller bunları öğrendiğimiz dönem olan lisans eğitiminde ezberlenmesi gereken ve çoğunlukla da sınav sonrasında unuttuğumuz, kimin nasıl katkı yaptığından ziyade aklımızda kalan isimleri ile hatırlanır oldu. Mesleğimizde ilerleyip konulara hakim olmaya başladığımızda, bu kişilerin düşünceleri zihnimizde yeniden yeşerir. Düşünceler ile kişiler yeniden eşleşir. Kıymetini sonradan daha iyi anladığımız bu bilgileri tazelemek zihnimizin yeni hazlarını oluşturmaya başlar.

Sosyal bilimlerin büyük düşünürlerini hukukçu veya iktisatçı olarak ayırmak çok mümkün değildir, dönemin olayları ve ortaya çıkan ihtiyaçlar aynı olması nedeniyle ekoller hukuka ve ekonominin tüm alanına etki edecek fikirleri ile dönemin zoruluklarını aşmakta önemli roller almış kişiler.

Pandemi ile birlikte yeni bir düzene girerken dijital gelişmelerin bizleri, hükümetleri veya devletleri nereye savuracağı üzerinde düşünmemiz ve tartışmamız gereken bir dönemdeyiz. Sosyal medyada dolaşırken değerli Heske van Doornen‘nin iktisat tarihini anlamak için geliştirmiş olduğu basit ve anlaşılabilir tasarımına denk geldim. Belki de karmaşık şeyleri yeni nesile öğretirken, aslında öğrenenlerin kendi pratiklerine odaklanmış olsak eğitimde daha başarılı sonuçlar da alabiliriz. Kamu maliyesi derslerinde devleti, ekonomiyi, vergiyi anlatırken değindiğimiz düşünürleri öğrencilerimizin de daha rahat anlayabilceği modeli kullanmak ve sonuçlarını da görmek istedim. Heske’nin kendi çizimleri ile oluşturduğu bu güzel tasarım ve Türkçe’ye çevrimeme izin vermesi nedeniyle teşekkür ederim.

Meraklıları için kolay olsun diye farklı olarak açık kaynak bağlantılara yer verdim, bağlantıları kullanabilmek için PDF formatını kullanabilirsiniz.

Orijinali için : Economics: An Illustrated Timeline

PDF Formatında İndir

RESMİ BÜYÜTMEK İÇİN ÜZERİNE TIKLAYIN

İktisat Tarihi: Resimli Zaman Çizelgesi