Kahve Çekirdeği İncelemesi: Ruanda- Buf Kigoma

Kahve Çekirdeği İncelemesi: Ruanda- Buf Kigoma

Hits: 137

Rwanda-Buf Kigoma

Kavurmacı: Ben Coffee Roasters (İstanbul-TR)
Ülke: Ruanda
Çiftlik: Buf Kigoma
İşlem: Yıkama
Tadım Notları: Limon, Misket Limonu,bisküvi ve Kantalup Kavunu

Kahveye Dair – Memduh ASLAN Notları

Kavurma Tarihi:02.02.2017
Rastgele seçilen çekirdek:
Uzunluk: 9,23 mm
En: 7,64 mm
Kalınlık: 4,04
Ağırlık: 12,3 gr/100 Adet
Ortalama 0,12 gr/adet
Kahve çekirdekleri nispeten küçük, Türk kahvesi için 7,5 gramı 45 çekirdek. Fair trade kapsamında doğrudan çiftçisinden ithal edilmiş bir kahve olarak yeşil aşamasında tazeliğini de korumuş bir kahve.
Kahveyi,53 mm ölçeğinde çektik, yöntem olarak kalita denendi. 1 litre için önerilen 60 gr kahve ölçeğinden 250 ml için 15 gram kahve çektik. Her ne kadar demleme için 60gr/1lt ölçüsü verilse de ideal demleme için 30 gr – 45 gram arasında kullanmak daha ideal, az kahvede su çabuk akarken çok miktarda ise küçük parçacıkların üste çıkması sonucunda oluşan telve katmanı suyun geçişini yavaşlatıyor.
Rwanda, Kigoma çiftliğinin rakımı 1700-2000 metre arasında olmasına karşın, kahvenin asiditesi düşük, gövdesi ise daha yoğun geldi. Bu durum türk kahvesine alışkın damaklar için bu kahvenin daha rahat içilebileceği anlamına gelmektedir. espresso yaptığımızda ise kreması single origin arabica bir kahve için makul diyebiliriz. Espresso olarak yapıldığında asiditesi biraz daha ön plana çıkarken gövde de belirginleşmekte. Kahvenin yağı da damakta hoş bir şekilde yayılmakta, bu da espresso olarak after taste için daha belirgin hale geliyor. Damakta kalan tad güçlü ve uzun süreli.
Kahve çekirdekleri küçük
100 adedi sadece 12,3 gr, el değirmenleri için kolay öğütüm sağlayabilir
Kalita için tek kişilik demleme az geliyor, su çabuk indi, kısa demleme süresine sebep oluyor.
Kalita diğer demleme yöntemlerinden farklı olarak 3 noktadan suyu süzüyor
Kısa Demleme süresine karşın kahvenin rengi güzel, ve temiz bir filtreleme sonucu saydam kahve
Kısa demlemeye karşın güçlü gövde, ama kalitada asidite nispeten düşük
Espresso olarak Single Origin bir kahve için makul krema tabakası, asiditede belirgin bir yükseliş var. Krema ile birlikte kahvenin yağı damakta after taste için güzel bir kaplama yapıyor.